Děti a závislost na informačních technologiích

od PTC

Dnešní doba závislosti na internetu a následně sociálních sítí nahrává. V prvé řadě za to může nižší cena, a tudíž lepší dostupnost, chytrých mobilních telefonů a tabletů. Druhým aspektem je možnost připojit se na wifi, mimo domov, téměř kdekoli. Od dopravních prostředků, přes nákupní střediska, až po městská infocentra, knihovny, kavárny. Dále mobilní operátoři rozšiřují, zlepšují a zlevňují své datové služby, tím jsou blíže širokému spektru uživatelů. Závislosti na internetu propadají dospělí, mladiství, ale také děti již ve velmi útlém věku.

Tablet už od dětství

Technologie k dnešní mladé generaci neodmyslitelně patří. Narodila se v době, kdy mobil, tablet nebo počítač jsou přirozenou součástí naší společnosti. Dokonce některé maminky, v dobré víře, strčí do ruky tablet už batoleti. Aby si od starosti o dítě odpočaly, nebo uvařily či uklidily. Všechny tyto přístroje mají velmi intuitivní ovládání, a protože děti jsou učenlivé, brzy si práci s přístroji osvojí.

YouTube, Instagram, Facebook

Málokteré dítě jde dobrovolně na internet proto, aby si poslechlo nějakou přednášku, přečetlo aktuální dění nebo shlédlo dokument. Mnozí tráví čas především na sociálních sítí (Facebook, Instagram) nebo na YouTube či v herním prostředí. Aniž by si to uvědomovali, tyto virtuální světy je obírají o volný čas, informace a citlivé osobní údaje. Dalším velmi důležitým tématem je kyberšikana, se kterou se setkává stále více dětí.

Velmi náchylnou skupinou na uvíznutí ve virtuálním světě jsou hlavně děti a dospívající mládež, kteří zde hledají zábavu a pochopení, jež často ve svém reálném okolí nemají. Výhodou, a zároveň nevýhodou komunity na internetu je to, že pomáhá sdružovat lidi se stejnými zájmy a názory. Nebezpečí spočívá v tom, že stejné názory a pohled na svět nedává rozhled, možnost učení se argumentovat, bránit, obhájit své názory. Pakliže k nějakému takovému střetu dojde, relativní anonymita jim umožní říct i to, co by si v reálném světě nedovolili. A cítí-li se náhle v situaci nepříjemně, ohroženě, stačí jeden klik a jsou ze skupiny pryč. Aniž by si byli vědomi, že tak snadné to ve skutečnosti není.

Znaky závislosti

U starších dětí se může stát, že budou tablet nebo telefon vyžadovat častěji, začnou být nevrlé, nervózní, agresivní. Postupně ztratí zájem o jiné činnosti, přestanou ho bavit zájmové kroužky, nebude chtít chodit s vrstevníky ven. Vystačí si se svou sociální bublinou na Facebooku, Instagramu nebo v herním prostředí. Zhorší se mu prospěch ve škole. Právě toto je chvíle, kdy je na čase zbystřit a věnovat jeho chování dostatečnou pozornost. Může jít o znaky závislosti.

Dle odborníků je zřejmé, že nadmíra pobývání dětí v internetové prostředí může způsobit psychické a citové poruchy. Ztrácí soustředění a pozornost, schopnost empatie, rozpoznat rizika. To může vést k podvodnému chování, mnohdy hraničícím se zákonem. Bezespornými riziky jsou i ta zdravotní. Díky častému sezení a nedostatku pohybu děti trpí nadváhou, poruchy pohybového ústrojí, zraku či sluchu, ale také spánku nebo příjmu potravy.

Rodiče by měli dohlédnout na to, aby jejich děti měly i off-line koníčky, pohybovaly se na čerstvém vzduchu a setkávaly se se skutečnými kamarády a přáteli.

Fotografie pixabay.com

Podobné články