Druhý trimestr těhotenství: nejkrásnější období z celého těhotenství

od PTC

Ve 14. týdnu těhotenství začíná druhý trimestr, který končí ve 27. týdnu těhotenství. Říká se, že toto období je z celé gravidity nejpříjemnější a mnoho maminek to potvrzuje. Prvotní obavy z potratu jsou již zažehnány, bříško ještě není tak velké, aby překáželo, a většina neduhů se objevuje také až v posledním trimestru. Nyní si tedy můžete užívat jiný stav plnými doušky.

Na počátku druhého trimestru už můžete pozorovat zvětšující se bříško. Patrně už vám budou malé kalhoty a běžné oblečení. Je čas poohlédnout se po těhotenském oblečení. Zejména kalhoty a sukně mají speciální pás kolem břicha, díky kterému se přizpůsobí velikosti bříška, netlačí a krásně drží. Poohlédnout byste se měla také po větší velikosti podprsenky. Prsa jsou nejen plnější, ale také začínají tmavnout bradavky.

I přesto, že je toto období vesměs pohodové, mohou se objevit různé drobné obtíže. Nejčastěji se jedná o zácpu, hemoroidy, větší únavu i bolest zad, která je způsobena rostoucím bříškem. To roste každým dnem, kůže se napíná. Je ideální doba pořídit masážní krém nebo olej a bříško pravidelně masírovat. Předejdete tak, nebo alespoň zmírníte vznik strií.

Ve druhém trimestru už miminko neudělá takové pokroky, jako tomu bylo v prvním. Přesto se stále vyvíjí, především jeho orgány. Dítě také nabírá na váze. Ve druhém trimestru však stále bude ještě hodně malé. Nejvíce bude přibývat v poslední fázi těhotenství. Na začátku druhého trimestru miminko váží přibližně 30 gramů, zatímco na jeho konci to bývá až 300 gramů.

První trimestr je krásný také tím, že žena začíná cítit pohyby svého miminka. Ty se mohou objevit v rozmezí od 16. do 20. týdne těhotenství. Nejprve jsou to slaboučké bublinky nebo šimrání, postupně drobné kopanečky, které se ve třetím trimestru promění v pořádné kopance.

Ve druhém trimestru vás čeká další důležité vyšetření takzvané triple testy. Ty se dělají v 16. týdnu těhotenství. Ve 20. týdnu pak probíhá druhý velký screening, kdy lékař zkontroluje růst plodu a správný vývoj orgánů. Při tomto ultrazvuku lékař obvykle pozná, jestli se jedná o chlapečka nebo holčičku.

Ve druhém trimestru žena pozoruje velké změny na svém těle. Nejen rostoucí bříško, ale také prsa, měnit se mohou i chutě. V tomto období už většinu žen netrápí nevolnosti a mohou se objevit chutě na pokrmy, které jste dříve vůbec nemusela. Naopak to, co jste měla ráda, teď nemůžete ani vidět (případně cítit).

Ve druhém trimestru opadá také únava. Většina budoucích maminek se cítí plná energie a těšení se na miminko. Je to ideální čas začít pořizovat výbavičku a vše, co budete pro miminko potřebovat. Sice ještě pravděpodobně chodíte do práce, ale ve třetím trimestru už vám síly začnou ubývat.

Podobné články