Exkluzivní rozhovor s choreografem a tanečníkem Michalem Klapetkem o tanci i kabaretu.

od PTC

Prozraďte našim čtenářům něco o sobě

Jmenuji se Michal Klapetek a vystupuji v uměleckém světě pod jménem Michel Drydalis. Po ukončení konzervatoře jsem nastoupil do souboru baletu v Moravském divadle Olomouc, kde jsem dostal možnost zatančit si krásné role jako je John Lennon z The Beatles či Bryan May z kapely Queen, ale i klasičtější díla jako byl Puk od Shakespeara z titulu Sen noci Svatojánské nebo Anděl i labuť z Carmina Burana, balet Faust v hlavní roli Fausta atd.

Po Olomouci následovala tak zvaná volná noha, kde jsem měl tu čest cestovat po světě s ruským souborem Andreje Batalova, a díky tomuto souboru jsem procestoval kus Evropy s tituly jako Labutí jezero, Spící Krasavice a Louskáček atd. Během studií jsem měl možnost zúčastnit se stáží V USA Philadelphie.

Při mém působení v Moravském divadle jsem také vyučoval jako pedagog v tanečních a baletních školách, kde jsme se zúčastnili soutěží nejen v ČR, ale i zahraničí, a dokonce jsme s jednou taneční třídou oslavili zlaté vítězství v kategorii dívek do 10 let s mou choreografií v Los Angeles v Hollywoodu.

Nyní tančím jako host v různých divadlech, mám možnost účinkovat v titulech jako muzikál Cats v roli Mr. Mistoffelees v Ostravě, dokonce se připravuje baletní představení Action Man přímo na mou osobu v Opavě, které bude celosvětovou premiérou. Na prvním místě je ale pro mě soubor The Roosters Theatre, který pod mým uměleckým vedením působí v ČR i zahraničí.

Kdy jste se rozhodl, že tanec bude to, co opravdu chcete? Co vás k tomu přimělo?

Základní zlom přišel v asi 13 ti letech, kdy jsem navštěvoval baletní školu Violety Makešové Tomaníkové při Slezském divadle v Opavě. Tehda všichni odcházeli na konzervatoře a já si říkal, co chci v životě dělat a věděl jsem, že nechci sedět v kanceláři. A tak zvítězil pohyb.

Co pro vás tanec znamená?

Nechci se opakovat jako všichni, kteří používají větu „tanec je můj život “, a že jde o němé vyjádření pocitů a je to řeč těla. Tanec je jedna ze součástí mé osoby.  Z tance těžím a stavím na něm základ. Ale řek bych, že je jednou z mnoha složek, které mě tvoří a té hlavní se říká Divadlo. A posléze kabaret, což je velký rozmach divadla. To je to kouzlo, co mě učarovalo a znamená pro mě mnoho.

Měl jste možnost vystupovat v ČR i zahraničí. Kde se vám vystupuje lépe?

Každá země má své kouzlo a své pro a proti. Nejhezčí divadlo, které jsem kdy viděl a kde jsem vystupoval, bylo v Benátkách. Tolik zlata na jednom místě jsem ještě neviděl. A moc rád se také vracím do Slezského divadla v Opavě, kde jsem vystupoval už jako kluk v útlém věku. Kdybych to měl shrnout, tak nejde úplně o místo, ale jde o to s jakými lidmi. Kde jsou dobří lidé, tam se dobře tančí.

Nevěnujete se ale jenom tanci, je to pravda?

Jak jsem už zmínil, propadl jsem kouzlu divadlu. Miluji mísení stylů a všech divadelních odnoží, a to mi dává žánr s názvem kabaret. Osobně mě lákají styly akrobacie, jako jsou pole dance, aerial hoop (akrobatický tanec na závěsné obruči), část z moderní i sportovní gymnastiky, ale taky kalenesthica, acro yoga, šerm, burleska a v neposlední době režie a choreografie. A když je čas zajímám se o tvorbu kostýmů….

Jste velice činorodý člověk. Jak jste se dostal k tvorbě choreografií?

Velice jednoduše, zkrátka to přišlo. Samo to vyplynulo z mých zkušeností. Pohrával jsem si s myšlenkou, že již skončím s profesionálním vystupováním. Proto jsem s ostatními založil The Rooster Theatre, kde působím jako choreograf a pedagog. A bylo to.

Co pro vás znamená The Roosters Theatre?

The Roosters Theatre je mou profesní rodinou. Se vším, co k správné rodině patří. Od pravidel po emoce a trávení času nejen na tréninzích a jevištích, ale i mimo ně v běžném životě.

Proč zrovna kabaret a burleska?

O kabaretu jsem už mluvil, ale burleska se mi líbí z mnoha směrů. Jedním z nich je parodie a nadsázka. Pokud se komika provede tak, jak má je to geniální a diváci odchází s úsměvy na tváři a nabití pozitivní energií. Ovšem mám rád i umělecky ztvárněnou nahotu. Opět se mi líbí ale ta hranice, která udržuje burlesku v podání The Roosters Theatre v slušné míře lascivnosti. Takže kdo čeká prvoplánovou a oplzlou erotiku na jevišti a jde na The Roosters Theatre, jde do špatného krámu.

Kam se s The Roosters Theatre chcete posunout?

No kam. Přeci dopředu! Neustále je co zlepšovat a trénovat a nové nápady přicházejí, takže hurá vpřed.

Váš unikátní rukopis se nyní už prolíná do spousty dalších projektů. Můžete některé z nich prozradit?

Ano to je pravda. V současné době režíruji a stavím choreografie kabaretnímu představení s názvem La Bravour v Brně v krásném prostoru Cabaret des Pechés .

Vaše práce oslovuje spoustu lidí nejen z uměleckého světa. Jaký je váš sen?

Ted jste mě zaskočila. Takto nepřemýšlím. Dělám to, k čemu tíhnu, to, co je mé poslání, a tak mohu říct, že si plním sen.

Kdybyste měl nyní možnost zvolit si cestu jiným směrem, jakou byste zvolil?

Asi se teď budete smát, ale viděl bych se jako živočichář v drůbežárně nebo sběratel vajec od nosnic. (smích)

Při vašem pracovním vytížení mě napadá otázka, jestli vůbec odpočíváte! Jak relaxujete?

Miluji aktivní odpočinek, kdy si vyčistím hlavu cvičením, ale i miluji lenošení, protože pohybu mám víc než dost, takže jsem schopen prospat noc a den na gauči nebo u moře třeba 3 dny nic nedělat jen existovat a jíst.

Co byste doporučil našim čtenářkám?

Aby nechali své děti dělat, co je baví a k čemu mají svůj předpoklad a talent. Znám to podle sebe: kdybych měl jít ve šlépějích mého rodu je ze mě strojař. (Smích) A byl bych velice nešťastný, a to přece nikdo pro své nejbližší nechce. Takže přeji hodně spokojenosti, ať vám ratolesti dělají jen radost.

Pokud vás zajímá více z práce Michala Klapetka, jeho projektů a života, můžete sledovat jeho instagram @michel_dryadalis, navštívit stránky The Roosters Theatre – www.cabaretshow.cz nebo se přijít podívat na některou ze show naživo.

Zajímá-li vás další projekt pod choreografickým a režijním vedením Michala Klapetka La Bravour a nebo chcete více proniknout do kabaretního prostředí, navštivte www.cabaretdespeches.com

Podobné články