Jak jsem se stala “EKO BIO Lesanou”

od PTC

V minulém článku jsem se vám pokusila nastínit problematiku atopického ekzému a alergie na bílkovinu kravského mléka. Pokud byste se o těchto civilizačních nemocech chtěli dozvědět více, napište nám do redakce. Jak sám nadpis a předchozí článek napovídá, jsem považována za jednu z těch „biomatek“. Ale co to vlastně je? Však každá maminka se přece snaží dělat pro své děti to nejlepší. Vždyť co víc, než zdraví, štěstí a lásku, si máma pro své děti přeje? Každá jsme v tomto jiná, a to je naprosto správně! Proto nemám pojem biomatka ráda. Protože vlastně ani nemůže existovat.

Moje a synovy zdravotní problémy mě donutily se zamyslet, co je špatně.

Moje a synovy zdravotní problémy mě donutily se zamyslet, co je špatně. Jak už jsem psala, vyměnila jsem komerční kosmetiku za netoxickou, postupně jsem přešla na kompletně netoxickou domácnost, protože jak mě, tak synovi, se problémy s kůží objevili po úklidu či po oblečení vypraného prádla. A tak u mě doma najdete akorát prací sodu a prací mýdlo, ocet a kyselinu citronovou, případně přípravky od Sonettu či YB. Začala jsem také více řešit jídlo a četla složení, snažila se kupovat lokální a farmářské výrobky a vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám. Trvalo to asi půl roku, ale po všech těchto změnách jsem byla já i syn v pořádku.

A další věc, kterou mě naučili moje děti, je starání se o přírodu. Nemluvím tu teď o třídění odpadu, to by měla být naprosto samozřejmá věc. I když, čím méně odpadu, tím lépe. A proto se snažím nakupovat tak, abych produkovala co nejmenší množství odpadu a nezatěžovala již tak zamořenou planetu. Nejde mi jen o plasty v oceánu, ale o přírodu celkově. Vezměte si změny, které se za poslední léta udály. Kácení deštných pralesů, oteplování planety, doba plastová, doba jedová (pesticidy, éčka) apod…. Nic z toho není správně. A já bych byla strašně ráda, aby moje děti, vnoučata a pravnoučata neznala přírodu jen z dokumentů. Proto své děti vedu k úctě v přírodě. Například můj tříletý syn sám od sebe sbírá odpadky v lese. Tak snad mu to vydrží a nebude patřit k lidem, kteří vyhazováním odpadků do přírody
dávají najevo pohrdání a neúctu.

Zkuste se každý z vás zamyslet, zda je toto označování a nálepkování opravdu nutné.

A právě kvůli těmto změnám jsem v očích některých lidí za tu divnou ekoezobiomatku. Ale ptám se proč? Jen proto, že jsem zjistila, co nám vyhovuje? Však každý člověk je jiný, je unikát. Každý má jiné priority, jiné životní zásady a zvyky, jiný zdravotní stav. Každý se přizpůsobujeme tak, jak nám to vyhovuje. Každý z nás vnímá jinak štěstí, spokojenost. A je to tak správně! Tak proč, když je někdo šťastný a spokojený v tom, že má rád zdravý životní styl, vyhýbá se chemii, zajímá se o přírodu a ekologii, proč je hned ten divný? Proč se mu lidi vysmívají, místo aby se ho snažili pochopit, nebo ho prostě neřešili? V tomhle je doba prostě špatná. Každý má potřebu řešit každého, místo aby se staral sám o sebe a svou rodinu. Na sociálních sítích je to každý ranař, ale ve skutečnosti je to kolikrát myška zalezlá v koutě. A to jsem si zase vykoledovala nálepku co? Já už jsem ale zvyklá. 😀 Zkuste se každý z vás zamyslet, zda je toto označování a nálepkování opravdu nutné.

Podobné články