Jak rozvíjet slovní zásobu dítěte

od PTC

Řeč, jako taková, je jednou z výsad člověka. Tento dorozumívací nástroj se neustále vyvíjí a mění. Slova jsou jistě nejjednodušší způsob, jak vyjádřit myšlenku, pocit, touhu. A stejně jako my, i naše děti chtějí být co nejdříve součástí tohoto verbálního světa, aby nám mohly říct co chtějí, potřebují, co je trápí nebo těší. Je na nás, na rodičích, abychom je co nejlépe a nejsnáze touto cestou provedli.

Prví slova

Už od příchodu na svět nás děti bedlivě pozorují a napodobují. Je důležité si uvědomit, že právě my jsme jejich vzory. Rozvíjet a zdokonalovat slovní zásobu jde prakticky už od narození miminka. Když jste s děťátkem, dívejte se na něj a mluvte s ním. Nevadí, že ještě neodpovídá, ale už bedlivě sleduje pohyb vašich rtů a brzy vás bude zkoušet napodobovat. Pokud děťátko uspáváte, posaďte se k němu a zpívejte mu. Zahoďte stud i obavy z nedokonalého zpěvu, důležité je, aby na vás miminko vidělo a slyšelo známý hlas. Pokud si na zpěv netroufnete, vezměte knihu a čtěte. Jakékoli pohádky, příběhy, říkadla.

Moje dítě mi nerozumí

Není nutné na malé děti mluvit ve zdrobnělinách, komolit slova, šišlat, žvatlat. Pro rozvoj řeči to není úplně v pořádku. Zkuste si uvědomit, že dítě jednak vnímá rozdíl mezi tím, jak mluvíte s ním a jak třeba s tatínkem, ale také později nebude rozumět běžné řeči. Mluvte s ním tak, jak mluvíte s dospělým, předejdete trapným situacím, kdy dítě neporozumí jinému dospělému, ať už lékaři či učitelce v mateřské škole.

Nemluvte za dítě

Tento nešvar často dělají natěšení prarodiče, kdy se dítěte zeptají na otázku a hned si na ní sami odpoví. „Co to tady je? To je pejsek, viď?“ Dítěti v ten moment nenechají ani čas na pochopení otázky, natož vymýšlení své vlastní odpovědi. Pokud vás něco zajímá, zkuste položit otázku, aby dítě mělo možnost odpovědět jinak než „ano“, „ne“. Vy tím získáte prostor pro další otázky a rozhovor tak můžete nadále rozvíjet.

Proč je nebe modré?

Noční můra většiny matek je období „Proč?“. Pro obohacení slovní zásoby je ovšem tahle fáze dokonalá. Nezapomeňte, že vaše odpovědi nemusí být podložené vědeckými studiemi nebo přesné do detailů, často ani nemusíte odpovídat vy. Zkuste naopak dítě donutit k zamyšlení a zeptat se, co si o tom myslí on. Pokud do zkoumání bude dítě samo zapojeno, lépe se mu informace propojí a svůj objev si následně lépe zapamatuje.

Kdo si hraje, nezlobí

Nejen děti se nejlépe učí hrou. Už u předškoláka můžete vyzkoušet některé hry, které jsou na verbální dovednosti zaměřené. Ať už to může být slovní fotbal, nebo hledání a popisování předmětů, které v okolí může spatřit. I čtení před spaním nemusí být pro dítě jen pasivní poslech. Než začnete číst příběh, nechte dítě, ať z názvu kapitoly zkusí předvídat příběh, nebo převyprávět pohádku z předchozího dne. Pokud se v příběhu objeví neznámé slovíčko, slovní spojení nebo dokonce rčení, nebojte se na něj zaměřit a blíže si ho vysvětlit. Spojí-li si dítě tuhle novinku s daným příběhem, lépe si ho zapamatuje a následně ho třeba zkusí i použít.

fotografie pixabay.com

Podobné články