Jak se na mateřské nezbláznit?

od PTC

Co si budeme namlouvat, mateřská určitě není dovolená. Je to období žen, kdy si ráno uvaří horkou kávu a večer ji studenou vylijí. Radost z dětí střídají pocity zoufalství, bezradnosti a strachu. Ke každodenním starostem o domácnost přibyla i péče o dítě. Zajištění jeho potřeb, správného vývoje a také bezpečí. Jet naplno celý den, sedm dní v týdnu, je velmi náročné, ale pokud to vezeme za ten správný konec už od začátku, tuto etapu života si užijete naplno. A co je důležité, abyste na mateřské nezblbly?

Řekněte si o pomoc

Celodenní starost o dítě a domácnost je velmi náročná a vyčerpávající. Obzvláště pro maminky nespavých a neposedných dětí. Upusťte od představy, že jen vy se o své dítě umíte postarat nejlépe a zapojte někoho do hlídání. Především partnera. V péči o miminko byste se měli rovnocenně střídat. Přebalit, vykoupat, povozit v kočárku, ale třeba i uspat by tatínek s trochou tréninku mohl zvládnout. O pomoc požádejte i babičky, dědečky, tety nebo dokonce sousedku. Pokud vaše okolí nefunguje a finanční situace vám to dovolí, najměte si chůvu. Třeba jen na pár hodin několik dní v týdnu.

Myslete i na sebe

Aby se lvice mohla dostatečně postarat o svá mláďata, musí nakrmit nejdřív sebe a pak teprve je. Pokud ona sama nebude mít sílu, zahynou i potomci. Stejně je to i u lidí. Myslete na sebe a nevyčítejte si, že jste sobci. Pečujte o sebe už do rána. Dejte si sprchu, upravte se, udělejte si dobrou snídani. Pokud už je miminko vzhůru, jistě tu chvilku, než se upravíte, vydrží. Nechte ho hrát si v postýlce nebo ohrádce. Když vy se budete cítit dobře, vše vám pak půjde snáz. Volné chvilky si zkuste hledat i během dne a večer. Nákup, drobný úklid a občasné vaření delegujte na partnera. Vám to ulehčí práci a budete tak mít víc prostoru třeba přečíst si knihu.

Nezapomínejte na svého partnera

Některé maminky s příchodem dítěte přesouvají veškerou pozornost na něj a partner najednou zůstává v pozadí. Muž nechce být v roli pozorovatele, ale stát po vašem boku. I když mu to ze začátku nepůjde úplně na jedničku, buďte trpělivé. A hlavně nezapomínejte na to, že jste nejen rodiče, ale především partnerský pár. Zachování partnerské pohody a pracování na vašem vztahu je pořád velmi důležité. Neopouštějte společné činnosti, které jste dělali do to doby. Choďte do kina, zajděte si na večeři, vyrazte do divadla a nezapomínejte ani na společné intimní chvíle.

Choďte mezi lidi

Být matkou je bezesporu krásná věc. Pozorovat, jak dítě roste a mění se, je nenahraditelné. Ale i v tuto chvíli je potřeba si uvědomit, že je dobré jednou za čas z toho každodenního kolotoče vystoupit. Zajít do společnosti. Ideálně mezi bezdětné kamarádky a kamarády. Dozvědět se, co se děje za zdmi vašeho bytu a co vaše vrstevníky trápí nebo těší. Zkuste se na čas odpoutat od zdrobnělin, žvatlání a příhody s dětmi omezte na minimum. Pokud to časově zvládnete, můžete si najít i nějakou brigádu nebo práci z domova. Některá miminka ženám dovolí i rozjet některý projekt (napsat knihu, naučit se šít, plést, tvořit). Pro mnohé ženy je mateřská období, kdy najdou sami sebe. Zkuste i vy v sobě najít skrytý talent.

fotografie pixabay.com

Podobné články