Jak se připravit na porod, a hlavně být v pohodě?

od PTC

Porod, nejočekávanější, a zároveň nejobávanější část těhotenství. Okamžik, kdy přijde miminko na svět, který s sebou nese velký krok do neznáma. Každá maminka se snaží na porod připravit, jak nejlépe to jde. Samozřejmě nikdy nemůžete vědět, jak přesně bude probíhat, ale existují tipy, které mohou příchod miminka na svět usnadnit.

Každý porod je jiný, na tom se shodují odborníci i samotné rodičky. Zejména pak maminky, které čeká první porod, vůbec neví, co je čeká. Je samozřejmě dobré si o porodu něco nastudovat, absolvovat předporodní kurzy a k tomu udělat ještě něco navíc. Na druhou stranu platí, že nic se nemá přehánět. Nejdůležitější je totiž vaše psychická pohoda.

Udržujte se v kondici

Pokud vám to zdravotní stav dovolí, snažte se udržovat co nejvíce fit. S ohledem na těhotenství je důležité najít přiměřenou formu pohybu, při které se budete cítit dobře. Můžete vyzkoušet přímo kurz těhotenského cvičení (různé cviky na míčích, těhotenská jóga, pilates pro těhotné a další), nebo alespoň chodit na pravidelné procházky. Skvělým cvičením nejen pro těhotné je plavání. Naopak se vyhýbejte sportům, při kterých hrozí otřesy a úrazy (lyžování, jízda na kolečkových bruslí a podobné).

Nečtěte o porodech jiných a myslete pozitivně

Ženy mají často tendenci vyhledávat dramatické situace. Číst o porodech, které nebyly úplně jednoduché, nechat si vyprávět „dramatické“ příběhy kamarádek, a tím se ještě více strachovat z toho, že u nich to bude podobné, nebo i horší. Tak předně, nikdy nemůžete vědět, jak bude váš porod probíhat. Ať se bojíte, nebo těšíte, nemůžete moc ovlivnit. Ale čím více v klidu budete, tím více si to můžete usnadnit. Snažte se tedy příliš neřešit, jak to bude probíhat, a píše řešte to, co můžete ovlivnit. Abyste byla v dobré psychické i fyzické kondici, zvolila porodnici podle svých představ.

Jak si pomoci svépomocí?

Existuje pár babských rad, na které mnoho žen nedá dopustit. Přibližně měsíc před porodem je vhodné začít pít maliníkový čaj, který je zdraví prospěšný. Odborníci doporučují, aby těhotné ženy začaly pít maliníkový čaj 6 až 4 týdny před porodem (termínem porodu). Maliníkový čaj, stejně jako lněné semínko, má pozitivní vliv na hladký porod. Pomáhá uvolnit porodní cesty.

Velmi dobré účinky mají masáže hráze, které by vám měl provádět partner. Pokud se partner bojí, nechte si poradit od porodní asistentky nebo duly. Nejenže, je to pro těhotnou ženu příjemné, ale díky ní se můžete vyhnout nepříjemnému nástřihu.

Co ještě může pomoci? Dělejte všechno, co je vám příjemné. Můžete si zajít na těhotenskou masáž, vyzkoušet aromaterapii, cvičení pro těhotné, ale také různé další relaxační metody. Hlavní je, abyste se cítila dobře, pak půjde vše mnohem snáz.

ilustrační fotografie pixabay.com

Podobné články