Jak zabavit malé děti doma při karanténě?

od PTC

Už jsou pro vás dny strávené s dětmi doma dlouhé? Procházky venku omezujete na minimum a svou vlastní zahradu nemáte? Na jednu stranu jsou tyto dny těžké, ale pokud se na to koukneme z té druhé strany, máme možnost být spolu blíž, užít si jeden druhého, ale především se naučit spolu fungovat, vycházet. Bezpochyby pobyt doma s malými dětmi je vyčerpávající, proto jsme sepsali několik tipů, jak se s nimi zabavit.

Zapojte je do domácích prací

Na první pohled se to může zdát jako otrava, ale věřte, že pro některé děti pomoc mamince může být zábava a vám to ulehčí některé každodenní starosti. Dokonce si můžete vytvořit rozvrh, kde každému členu domácnosti na daný týden společně určíte nějakou povinnost. Malé děti s přehledem zvládnou prostřít k jídlu, zamést nebo vysát (i když ne dokonale), najít a smotat stejné ponožky, starší děti dovedou i pověsit, sundat a složit oblečení, vyndat nádobí z myčky nebo utřít prach. Rozdělení a vyhodnocení splněných úkolů dělejte společně s dětmi. Pokud se budou moc spolupodílet a stát se rovnocennými partnery, budou k práci přistupovat zodpovědněji. Pochopitelně nezapomeňte odměňovat. Nejen vítěze, ale i děti za dílčí úkony.

Pusťte se do vaření a pečení

Lidstvo na celém světě propojuje jídlo. Využijte toho a dovolte dětem přichystat večeři nebo pomoc s přípravou jídla. Loupání, krájení, míchání, obalování, to vše při dodržování vašich bezpečnostních pokynů hravě zvládnou. Upečte si pro radost třeba jednoduché sušenky nebo cupcaky, oprášit můžete i recept na perníčky, linecké, které si můžete libovolně podle vaší fantazie společně ozdobit.

Vytvořte společný projekt

Zkuste vytvořit něco, co vám za pár let právě tyto společné chvíle připomene. Vymyslete společný příběh a ztvárněte ho. Pusťte se do psaní pohádkové knihy, kterou budou děti ilustrovat. Další možností je animace. Krátké či dlouhé video pak nahrajte na YouTube a sdílejte se svými blízkými, přáteli. Nebojte se složit píseň proti trudomyslnosti. Pokud doma nemáte žádný hudební nástroj, který by vás mohl doprovázet, vezměte, co je po ruce – pokličky, vařečky, kbelíky, aj. Odhoďte předsudky a obavy z toho, že se ztrapníte. Sami budete překvapeni, jak si i s falešnou písničku s dětmi užijete.

Společenské a deskové hry

Právě teď je čas na společenské a deskové hry. Člověče nezlob se, Dáma, Pexeso, Kloboučku hop, Prší nebo Červená bere. Můžete si doma vyrobit i vlastní modelínu se kterou si děti určitě sami dlouho vyhrají. Možná si vzpomenete i na nějaké karetní či jiné triky. Popřípadě zkuste zapátrat v paměti, jak jste si doma hráli vy. Pamatujete si na „přebírání“? Kdy se mezi prsty provlíkl provázek a ten druhý ho „přebral“ tak, že z něj vytvořil zase nějakou jinou motaninu? Jemnou motoriku můžete u dětí procvičit i háčkováním. Pokud umíte, naučte děti pomocí prstů „uháčkovat“ řetízek. Holky parádnice jistě ocení.

Prohlížejte si staré fotky

Asi byste se divili, kolik dětí nevěří, že i jejich rodiče byli někdy miminka. A co teprve babička s dědou? Vytáhněte ze šuplíků staré fotografie, ukažte svým dětem, jak jste vypadali vy, vaši rodiče, prarodiče, sourozenci. Zavzpomínejte, jaké u vás byly Vánoce či oslavy narozenin. Často jsou na fotografiích zachyceny nejen osoby, ale i místa, které mají dnes úplně jinou podobu. O kouzlu černobílých fotek ani nemluvě. Ukazujte, povídejte si a naučte se sdílet své vzpomínky off-line.

Podobné články