Kojení nemusí být věda,

od PTC

stačí jen vědět, jak na to, a hlavně být v pohodě

Mateřské mléko je pro vaše miminko to nejdůležitější. Pro prvorodičky představuje kojení někdy velký stres, když se vše nedaří tak, jak by mělo. Důležité je nevzdávat to a vytrvat. Většinou se mléko spustí. Dáme vám pár tipů, jak na to.

I když dnes máme k dispozici vysoce kvalitní umělou výživu pro děti už od narození, mateřské mléko nic nenahradí. Minimálně první půl rok života je pro dítě vysoce důležité. Nejenže svému miminku dáváte potřebné živiny, ale také jde o velmi intimní a cenné chvilky, které spojují matku s dítětem a prohlubují vzájemný vztah.

Hlavně v klidu

Na kojení se můžete připravit teoreticky, ale po praktické stránce to bude novinka, stejně jako porod a vše co bude následovat. Laktační poradkyně se shodují, že už v těhotenství by se měly prvorodičky zajímat o techniky kojení a co dělat v případě, že se mléko nespustí, nebo miminko odmítá sát. Je také dobré vědět, že máte možnost kontaktovat kdykoliv laktační poradkyni (nejlépe už v porodnici nebo během šestinedělí) a nechat si vše odborně vysvětlit a ukázat.

Věnujte se hlavně miminku

Laktace se mnohdy spustí až po příchodu z porodnice, kdy se žena s miminkem ocitne v domácím prostředí a má možnost si vše regulovat sama. Je dobré poslouchat nejen své tělo a selský rozum, ale také respektovat potřeby dítěte. Protože miminko je to hlavní. Nechte ho sát, když bude chtít, netlačte na pilu a zkuste nechat věci plynout. Hlavně se zbytečně nestresujte, když vše není dokonalé. Zpočátku má s kojením problém řada žen a většina z nich své dítě úspěšně kojí několik měsíců, případně i let.

Nepropadejte panice

Možná budete slýchat od svého okolí, a bohužel mnohdy i od sester v porodnici, že zkrátka máte málo mléka a musíte dokrmovat. Nenechte se takto ovlivnit a raději ihned kontaktujte laktační poradkyni. Většinou pomůže, když budete dítě častěji přikládat k prsu, případně můžete zkusit i odsávat. Prsa potřebují stimulovat a díky tomu se mléko spustí. Protože v tomto případě platí, že čím více a častěji dítě saje, tím více mléka se tvoří. Poptávka určuje nabídku.

Zvolte polohu i prostředí, které je vám příjemné

Na kojení byste měla mít klid. Nebojte se kdykoliv potřebuje dítě nakojit, odejít do jiné místnosti, udělat si příjemnou atmosféru a užívat si chvilky strávené s vaším miminkem. Postupem času už budete schopná kojit kdekoliv, ale zpočátku se jedná o velmi intimní chvíle, při kterých byste neměla být rušena.

Ve většině případů se kojení podaří, někdy je ale třeba miminko přikrmovat umělou stravou.
Tato varianta je pořád lepší než přejít plně na umělé mléko. Ale pokud i přes všechnu snahu kojení nejde, je bolestivé, dítě neprospívá a vy jste z toho psychicky špatná, je lepší přejít na umělé mléko. Protože platí, že spokojené může být miminko jen tehdy, pokud má spokojenou maminku.

Podobné články

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V opačném případě přejděte v prohlížeči do anonymního režimu. OK Více informací

Cookie