KVETETO, i s malými dětmi se dá jít za svým snem.

od MTC

Rozhovor s maminkou 2 kluků o tom jak vznikla farma na domácí květiny Kveteto 🙂

Trochu se nám představte. Kdo jste, odkud jste a jaká je vaše životní cesta?

Jsem pražák, to mi nikdo nevezme a podle místních se toho nezbavím už nikdy. Ale není potřeba, Prahu mám moc ráda, jen v ní nemusím trávit 100% mého času. Studovala jsem architekturu, nebyla jsem ale přesvědčená o správnosti rozhodnutí. Po bakaláři jsem se rozhodla odjet do Rakouska jako aupair, na to navázal náš pobyt na Novém Zélandu. Tím “náš pobyt” myslím můj a mého manžela. Ten byl po studiu dvou vysokých škol a nějaké praxi, a stejně jako já ani on se nechtěl věnovat tomu co vystudoval. Na Zélandu jsme pracovali většinu doby v zahradnictví. To co nás na tom asi nejvíce přitahovalo, byla opravdovost práce, smysl a reálný výsledek.

Jaké byli vaše začátky? Proč jste se rozhodla právě pro květiny?

Po návratu do Čech jsme už věděli co chceme vyzkoušet, a tak jsme hledali místo kde začít. Místo jsme našli, záhy jsme se tam přestěhovali a postupně jsme začali s pěstebními pokusy. Při tom se mi narodil náš první kluk a po necelých třech letech přibyl druhý. A proč květiny? Popravdě nevím co to rozhodlo. Já měla slabost pro květiny vždy, k lásce k přírodě jsem byla vedená od mala. S manželem jsme hodně četli zahraniční literaturu, dělali jsme si “průzkumy trhu”, vymýšleli scénáře, až jsme se rozhodli pro květiny. Důležitý byl pro nás aspekt ekologie, na produkci řezaných květin se světově používá nejvíce chemikálií z celého zemědělství. Uhlíková stopa každé květiny z dovozu je veliká.

Byla jste na kurzu, máte zahradnickou školu nebo jste samouk?

Jsem víceméně samouk. Něco jsem okoukala od kolegyně, která začala s floristikou dříve a nyní od nás bere materiál. Kurz jsem absolvovala jeden, ale nebyl moc přínosný. Práce s českými květinami, které nejsou ošetřeny žádnou chemií, je jiná než klasická floristika. Podstatnou roli hraje měnící se sezona, s kterou se dynamicky mění i sortiment.Nyní pěstujeme ekologické řezané květiny pro naši tvorbu (svatby, výzdoby), na naše kytice na trhy a také materiál pro floristky.

Jak vznikl název vaší firmy KVETETO?

Na název přišla kamarádka, jsme jí za to vděční!

Dá se říct, že vás tahle práce živí nebo je to spíš koníček?

Snažíme se, aby nás práce uživila a stále se tomu přibližujeme. Koníček to určitě není – tomu bych nezvládla dát tolik energie a financí:)

Máte malé děti, maminky dobře vědí, jak náročné to s dětmi je. Kde berete čas a energii na tak náročnou práci v zahradě?

Těžké to je, to přiznávám. S dětmi slovo efektivita nabývá nového významu. Snažím se vše dobře naplánovat a zorganizovat (ne vždy děti spolupracují s mým plánem, proto říkám snažím…). V domácnosti mi hodně pomáhá dnes moderní decluttering & minimalismus. Ani v jednom nejsem dokonalá, ale jsou to moje nástroje jak uvolnit čas pro práci. Přes den jde o práci na záhonech nebo ve vazárně, večery trávím u počítače komunikací se zákazníky a administrativou.

Kde a jak je možné koupit vaše květiny?

Snažíme se působit lokálně, takže ideálně přímo u nás, další možností je skvělá táborská kavárna Jednota. Jezdíme také na sobotní trhy do Prahy. Příští sezónu přibudou další možnosti. Dále pak svatby, výzdoby… Kontaktovat nás můžete přes web, email či FB. https://www.facebook.com/kvetetofarm/ , 732 372 627 , info@kveteto.cz

Jak vnímají vaše děti vaši práci?

Děti jsou prakticky neustále s námi. Třeba výsev s dítětem v nosítku možný je, pletí záhonu už je horší:) Náš tříleťák se občas zapojuje, má svoje kolečko a hrábě, ale nejčastěji skončí stejně na hromadě s pískem. Jsme moc rádi, že naše děti tráví hodně času venku, není jim hned zima a rosa je nerozmočí. Sama jsem zvědavá jak to bude do budoucna, uvidíme!

Co byste odkázala maminkám, které také chtějí podnikat, ale bojí se začít udělat první krok?

Jděte do toho! Použijte nějaký motivační podcast/video/knížku a vrhněte se za svým snem. Je v tom spousta času, energie a i stres. Zároveň podnikání dává velkou svobodu a také možnost bydlet na venkově, kde jinak práci těžko najdete. Kdybych se rozhodovala znovu, nerozhodnu se jinak.

Podobné články