Padání vlasů v těhotenství je zcela přirozené,

od PTC

shodují se odborníci

Vlivem hormonální bouře, která se děje v našem těle v období těhotenství a následně porodem, se většina žen setkává s nepříjemným padáním vlasů. I když je těžké udržet v takových chvílích klid, vězte, že padání je jen přechodné a brzy vám kštice doroste.

Proč vlasy padají?

Padání vlasů po porodu je zcela běžné a není třeba se obávat. Jen výjimečně se může stát, že padání je silnější než obvykle a na hlavě se tvoří lysiny. V takovém případě je samozřejmě vhodné navštívit lékaře. Vlasy padají proto, že v průběhu těhotenství dochází k prodloužení stádia růstu vlasů. Mnoho žen si v těhotenství pochvaluje krásné, husté a lesklé vlasy. Je to dáno zvýšenou hladinou hormonu estrogenu.

Po porodu tento hormon z těla vyprchává a vlasy začnou padat. Na první pohled se zdá, že padání je dlouhé a nadměrné, ale ve skutečnosti se vše dává do pořádku. Do určité míry může padání podpořit i kojení, kdy žena veškeré živiny ze svého těla předává miminku. Ale samotné kojení s padáním vlasů obvykle nesouvisí.

Kdy začínají vlasy padat?

Padání vlasů se většinou objevuje několik měsíců po porodu, v rozmezí třech až šesti měsíců a může trvat do jednoho roku dítěte. Je to samozřejmě velmi individuální. Záleží na kvalitě a hustotě vašich vlasů a mnoha dalších okolnostech. Některým ženám vlasy padají více, jiným méně, ale v 90 % se vše srovná bez zásahu lékaře.

Jak vlasům pomoci?

Padání vlasů je nepříjemné, i když už víte, že je to běžné. Většina žen se snaží udělat maximum pro to, aby vlasy padaly co nejkratší dobu a v co nejmenší míře. Ve skutečnost moc možností není, ale můžete začít u jídelníčku. Zkuste se zaměřit na správnou výživu, aby byla dostatečně pestrá. Zařaďte například ořechy a různá semínka, která podporují růst vlasů.  Z doplňků stravy můžete sáhnout po zinku, který má na vlasy (ale i nehty a kůži) blahodárné účinky.

Pokud máte vlasy dlouhé, nechte si je zkrátit. Kratší vlasy se snadněji regenerují a také méně zacuchávají. Zkuste se vyhýbat také chemickým barvám a náročným úpravám. Pořídit si můžete i speciální přípravek proti padání vlasů (například ampulky, které se vtírají do vlasů). Pokožce dopřejte masáž, účinné látky se tak lépe vstřebají, a navíc podpoříte růst nových vlasů. Vlasy vysoušejte jemně, ideálně nechte uschnout bez fénování, protože horký vzduch jim nedělá dobře.

Nechte si poradit

O tom, jak konkrétně o své vlasy v těhotenství a po porodu pečovat, se můžete dočíst mnoho informací. Ale nejlepší je nechat si poradit od zkušené kadeřnice. Ta by vám měla umět doporučit, jaké přípravky jsou pro vás vhodné. Pokud máte vlasy barvené a chcete se líbit sobě i okolí, barvení se vzdát nelze. Zkuste ale místo chemických barev sáhnout raději po přelivech, případně zkusit hennu nebo alespoň vysoce kvalitní barvy v kosmetických salónech. I když v těhotenství bývají vlasy krásné, je dobré věnovat jim tu nejlepší péči i v tomto období.

A i když to zní jako klišé, nestresujte se! Protože psychika má na padání vlasů také výrazný podíl.

Podobné články