Pozitivní prvotrimestrální screening aneb jak hned nezpanikařit

od PTC

Známe to každá, která touží po miminku a jednoho rána najde na těhotenském testu dvě čárky. Jooo, povedlo se, jsem těhotná. Zalije vás pocit štěstí. Asi tak na vteřinu. Poté začnou obavy. Bude všechno v pořádku?

Velmi se mi libí tenhle vtip o matkách.

Na dětském hřišti sedí 3 matky. Provorodička, druhorodička a třetirodička. Na pískovišti sní jejich děti hrst písku. Prvorodička děšně googlí možné choroby, volá na toxikologickou linku a záchranku. Druhorodička otře dítěti pusu a přísným hlasem napomene svoje dítě, že toto se opravdu nepapá. Třetirodička přemýšlí, zda má vůbec dítěti dát ještě večeři nebo je najezené už dost.

Když jste těhotná poprvé, vše řešíte už od pozitivního testu.

Podobné je to i s těhotenstvím (a aby nedošlo k mýlce, myslím tím fyziologické těhotenství, které nedoprovází žádné komplikace). Když jste těhotná poprvé, vše řešíte už od pozitivního testu. Odpočíváte, snažíte se nedělat prudké pohyby, celkově si ulevujete a už pokukujete po výbavičce a těhotenské oblečení nosíte už od 8.týdne. Při dalších dětech už to tolik neřešíte. Jednak vás vaše děti nenechají odpočívat, jednak jste už pochopila, že je „hysterie“ zbytečná. Znám dokonce i maminky, které ještě pár dní před porodem dělali stojky na hlavě.

Ale tenhle článek rozhodně není hejt na natěšené maminky. To vůbec ne. Já sama byla hysterická až na půdu.

Je o prvním velkém ultrazvuku. Strašně se těšíte, že uvidíte své miminko déle než 2 vteřiny. Ale zároveň vás přepadne strach. Někde v hloubi duše určitě. Ať chceme nebo ne, strach je nedílnou součástí těhotenství stejně jako nevyspání, kopání, tloustnutí a nevyzpytatelná moc hormonů.

Lékaři umí krásně vyděsit, a to hlavně genetici. Mám s tím bohaté zkušenosti, kdy mě téměř nutili do invazivního vyšetření a i potratu…

Nastal den D. Doktor pečlivě zkoumá všechny markery, které jsou důležité pro vyhodnocení chromozomálních vad. V kombinaci s krevními testy pak vyjde tento test buď pozitvně či negativně. Důležité je ale říct, že se jedná pouze o možné riziko, nikoliv o jistotu. Proto prosím všechny těhotné, které si toto čtou, hlavně nepanikařte. To, že vám počítač na základě hodnot krve a ultrazvuku vyhodnotí zvýšené riziko neznamená, že vaše miminko není v pořádku. Sama jsem si to zažila. Lékaři umí krásně vyděsit, a to hlavně genetici. Mám s tím bohaté zkušenosti, kdy mě téměř nutili do invazivního vyšetření a i potratu, i když k tomu úplně nebyl důvod. Mám dva krásné zdravé kluky a u obou mi vyšel pozitvní screening. A to dokonce 1:20! (pro představu obyvklé číslo je cca 1:20000, záleží např na věku). Pro mě to byl obrovský šok. Sportovkyně, nekuřačka a sváteční vinařka a měla by mít nemocné dítě. Kde je sakra spravedlnost. Lékaři mě vyděsili, nutili a tlačili do věcí, se kterými bych nesouhasila, pokud bych byla správně informovaná. Poprvé jsem souhlasila, podruhé už ale ne a nechala se otestovat z krve. A to jsem si zase vykoledovala nálepku nespolupracující biomatka a to jen proto, že jsem nesouhlasila s jejich postupem. No a podívejte se. Teď mi tečou nervy ze dvou zdravých rarachů.

Takže pokud vám vyjde pozitivní screening, hlavně zachovejte klid. Nádech, výdech, don´t panic.  Zjistěte si všechna pro a proti. Promyslete možnost neinvazivního testování z krve, pokud je riziko invazivních vyšetření moc vysoké. Důvěřujte sobě, svému miminku, protože ono vědělo, proč k vám přijít. Věřím, že se se stejnou zkušeností jako já už v dnešní době nesetkáte, nebo alespoň minimálně. Držím palce a klidně se podělte i o svou zkušenost.

Podobné články