První trimestr těhotenství: od početí po zásadní vývoj plodu

od PTC

První těhotenství je ve znamení velké euforie, obav i změn. I přestože jsou první tři měsíce těhotenství nejrizikovějším obdobím, není důvod, proč si to neužít. Jste na začátku něčeho velkého a máte možnost sledovat, jak se vaše tělo mění a na ultrazvuku sledovat malého tvorečka.

První trimestr je období od početí až do ukončeného 13. týdne těhotenství. K početí dochází přibližně druhý až třetí týden cyklu (počítáno od 1. dne poslední menstruace). Proto je důležité, aby si ženy, které touží po potomkovi, pečlivě zapisovaly své cykly. Toto datum totiž v těhotenství hraje důležitou roli.

Jakmile dojde k početí, trvá ještě dva týdny, než se tato radostná událost ukáže na těhotenském testu. Prvním příznakem těhotenství je absence menstruačního krvácení (může se objevit jen ve formě špinění). Těhotenský test je vhodné udělat si v době, kdy očekáváte menstruaci. Pokud máte cyklus pravidelný, je vynechání velmi silnou známkou toho, že můžete být těhotná. Jestliže vám to potvrdí těhotenský test, objednejte se ke gynekologovi. Ten si vás pozve kolem 6. týdne těhotenství na první kontrolu.

V prvním trimestru počítejte s tím, že bříško ještě příliš neporoste. Přesto se budou dít velké změny, zejména hormonální. Vlivem hormonů se vám mohou měnit nálady na jako houpačce. Mohou se objevit také těhotenské nevolnosti, které trápí většinu maminek právě v průběhu prvního trimestru a většinou pak samy odezní. Změny budete pociťovat také na prsou. Ty se mohou začít nalévat a být citlivá na dotyk. Na počátku gravidity se také objevuje únava, může být i zvýšená teplota a změny chutí. Tyto příznaky jsou u každé ženy velice individuální.

První trimestr je také nejrizikovější období. Největší těhotenské ztráty bývají právě v rozmezí od 6. do 12. týdne těhotenství. Je to dáno tím, že plod se teprve usazuje v děloze a vyvíjí. Do konce prvního trimestru může dojít k samovolnému potratu nebo se dítě zastaví ve vývoji. Proto je žena v tomto období pod častějším lékařským dohledem.

Kdy se dostavit k lékaři? Pokud by se objevilo krvácení a bolest v podbřišku, je třeba ihned navštívit lékaře. Nemusí se vždy jednat o potrat. Špinění nebo slabé krvácení se v prvních třech měsících objevuje poměrně často. Každopádně je důležité, aby lékař zkontroloval, že je vše v pořádku a případně naordinoval potřebné léky a klid na lůžku.

Za prvních 12 týdnů těhotenství má za sebou vaše miminko už velký kus cesty. Vyroste do velikosti jablka, dokáže zatínat pěstičky, na prstech se už tvoří nehtíky a miminko hýbe pusinkou. Ve 12. týdnu vás také čeká první velmi důležité vyšetření, takzvaný prvomestriální screening.

Fotografie  Kelly Sikkema on Unsplash

Podobné články