Rodičovské hlášky, které dohání děti k šílenství

od PTC

Určitě to známe všichni. Jako malé děti jsme některé výroky našich rodičů nesnášely. Některé z nich omílali stále dokola, u jiných nám mnohdy unikal význam. Kolikrát jsme si říkali, že „tohle svým dětem říkat nebudu“ a pak nám občas jedno z mouder v afektu nekontrolovaně vylétne z úst. Zkoušeli jste se zamyslet nad jejich významem a pozdějším důsledkem? Připomeňte si s námi některé z evergreenů, které nám doslova lezly krkem. Byly to třeba tyto?

Nezlob!

Univerzální napomenutí většiny rodičů. Vyslovují to natolik spontánně, že se ani nad významem nezamyslí. Jak má tuto výtku dítě pochopit? Pro něj je křik, nepořádek a rychlý pohyb součást hry a jeho přirozeného vývoje. Dospělý to ale v danou chvíli může vidět opačně. Možná je lepší místo nicneříkajícího „nezlob“ použít konkrétnější pokyn „neběhej“, „až si dohraješ, ty rozházené hračky si zase ukliď“ atd.

Počkej, až budeš něco chtít ty!

Také vám to zavání vyděračstvím? Něco za něco. Sáhněme si do svědomí, kdo z nás udělal něco, co nechce, jen proto, že „on mi taky pomohl“, „vždyť ona mi tenkrát taky půjčila“ atd. Kde asi tyhle myšlenky pramení? Vzájemně bychom si měli uvědomit, že odmítnout někomu pomoc si může dovolit každý z nás. Ovšem měla by zde být namístě i ohleduplnost a do jisté míry i pokora.

Že já na tebe zavolám čerta.

Klasický příklad zastrašování. Pokud nefunguje rodičovská autorita vezmeme si na pomoc čerta. Podobné hlášky jsou i „Ježíšek to vidí.“, nebo „Počkej až přijde tatínek.“ Dnes se dítě bojí čerta, tatínka, že na něj o Vánoce Ježíšek zapomene, v dospělosti šéfa nebo dominantnějšího partnera.

Ty fakt nejsi normální.

A kdo z nás je? Znamená to nevyčnívat a jít s davem? Opravdu chceme z dětí vychovávat ovce, které nebudou vybočovat z řady? Potlačí svůj talent a nadání? Nebo je tím káráme za chyby, kterými se učí? Možná příště stačí pojmenovat reakci, která nám v tu chvíli přijde nepřiměřená.

Když budeš takový, nikdo se s tebou nebude bavit.

Další z podprahových rad, jak naučit děti říkat vždycky ano a za všech situací vyhovět. Nechat okolí překračovat osobní hranice dítěte a tím mu navodit nepříjemný pocit. Naše děti mají určitě plno dalších předností, kvůli kterým o kamarády rozhodně nepřijdou.  

Proč brečíš, nikdo ti nic neudělal!

Jak jistě víme, ani mi v životě nebrečíme, jen když nás něco bolí. Pláč může být projevem trápení, smutku, ovšem i naštvání. Samotný pláč nám mnohdy pomohl se s takovou situací vypořádat, uvolnit stres, napětí a jít zase dál. Představme si sami sebe, co nám by pláč „vyléčilo“. Objetí? Vlídná slova pochopení? Žádost o pomoc? Možná o něco takového stojí v té chvíli i vaše dítě.

Kdo to sní první, bude král.

V dnešní době edukace v oblasti zdravého stravování nikdo z nás nevěří, že kdo jídlo co nejdříve zhltne, bude vítěz. Jíst se má pomalu a nespěchat. Nechceme svým dětem přivolat pozdější žaludeční nebo jiné potíže. Kousejte pomalu, vychutnávejte. Vždyť s přípravou samotného pokrmu bylo tolik práce.

Já jsem ti to říkala.

Ano, po bitvě je každý generál. Pochopitelně, že rodiče mají více zkušeností a často dokáží předvídat situaci. Ovšem ruku na srdce, které zkušenosti jsou pro vás nezapomenutelné? Přeci ty, které si sami prožijeme. Dovolme tento luxus i našim dětem.

Nebuď zvědavej, budeš brzo starej!

Asi jedna z vět, která smysl má. Kdo všechno ví, o nic dalšího už se nezajímá. A veškerou moudrost máme až v pozdějším věku. To ano. Ale děti jsou přirozeně zvědavé a tím i lačné po informacích. Zkuste si i ve spěchu udělat chviličku alespoň na kratičké vysvětlení situace, zbytek můžete nechat na později, váš potomek to jistě pochopí.

Poznáváte některá moudra vašich rodičů? Používáte je také? A pokud ano, uvědomujete si důsledky či jejich význam? Mnohdy je v afektu a spěchu těžké reagovat na danou potřebu dítěte rozumně, výchovné vzorce vyplavou na povrch dřív, než bychom chtěli. Ale jak říká další z ročovských hlášek „žádný učený z nebe nespad“, proto se nebojte dělat chyby, jsme jen lidi.

Podobné články