Růst mléčných zoubků je přirozený proces. Nepodceňte však prevenci

od PTC

Snad všechny maminky jsou doslova nadšené, když se jejich děťátku prořeže první zoubek. Jenže zoubků je hodně a bohužel to často znamená pláč a probdělé noci.

Mléčné zuby se začínají prořezávat mezi 4. a 7. měsícem života. U některých dětí se může zoubek objevit až v roce, ani v takovém případě se nic neděje. Nejpozději v prvním roce byste měli se svým děťátkem navštívit zubaře, aby dásně prohlédl a zjistil, zda jsou zoubky založené a vše je, jak má být.

Mléčný chrup je založený již od prenatálního věku. Ve zcela výjimečných případech se může stát, že se dítě již narodí s jedním nebo dvěma zoubky.

Proč nám rostou „dočasné zuby“?

Mléčné zuby hrají v našem životě důležitou roli. A je neméně důležité se o ně poctivě starat. Mají velký vliv na postavení stálých zubů a vývoj čelisti. Dá se říci, připravují dáseň na druhé zuby. Období, kdy začnou zoubky růst, je u každého dítěte individuální. Obvykle platí, že jakmile se vyklube jeden zub, postupně se přidají další. Kolem třetího roku by mělo mít dítě všechny mléčné zuby, kterých je dohromady 20.

Jak poznat, že dítěti rostou zuby?

Tohle obvykle maminky poznají velmi snadno. Děťátko hodně slintá, pořád si něco strká do pusinky, má nateklou dáseň. Někdy se můžou přidat i teploty a bolest. I v tomto případě to může být u každého miminka odlišné. Některé děti růst zubů tolik „neprožívají“, jiné naopak velmi. Některé zoubky dávají dětem více zabrat, obvykle se jedná o špičáky a stoličky.

Nejprve se objevují přední řezáky a následují řezáky (dvojky). Kolem 9. měsíce až 1. roku se prořezávají první stoličky. Špičáky rostou mezi 12. a 16. měsícem, a nakonec pak druhé stoličky (pětky) mezi druhým a třetím rokem.

Jak pomoci proti bolesti?

Abychom dětem ulevili, můžeme použít speciální gel, který je k dostání v lékárně a potírat jím dásničky. Pomoci mohou také kousátka, ideálně ještě vychlazená z lednice. Velmi účinná je také masáž dásní prsty, kdy jemnými krouživými pohyby masírujeme dáseň a lehce tlačíme v místě prořezávání zubu. Vyzkoušet můžete také obklady na tvář, ty si ale dítě málokdy nechá.

Pokud je bolest větší a přidá se teplota, můžeme přidat lék proti bolesti (například Nurofen a Paralen).

Jak pečovat o mléčné zuby?

O mléčné zuby je třeba pečovat už od chvíle, kdy se objeví první zoubek. Existují speciální kartáčky na prst, kterými zoubek jemně čistíme. Zoubky se mohou otírat také navlhčeným kouskem gázy či plenky. K dostání jsou také kartáčky určené pro nejmenší děti (od 1. zoubku). Jsou speciálně uzpůsobeny potřebám nejmenších. Mají malou hlavu a měkké štětiny.

Zpočátku čistěte zoubky bez zubní pasty. Stačí jen vodou. Zhruba v roce můžete začít používat zubní pastu (opět vybírejte pro nejmenší děti). Zpočátku se může stát, že dítě bude pastu odmítat. Ale po čase si zvykne. Nenuťte ho a vždy na pár dní vynechejte a poté zase zkuste, případně můžete zakoupit pastu s jinou příchutí. Do jednoho roku stačí zuby čistit 1x denně, později pak 2x, aby dítě získalo návyk.

Podobné články