S dětmi do přírody a za zábavou

od PTC

Máte letos v plánu vyrazit na nějaký výlet, podívat se na hrady, zámky, do zábavných center? Nebo vás spíše láká klid lesa, rozmanitost přírody a místa, kde není „hlava na hlavě“? Právě tato druhá varianta bývá pro děti příliš fádní a málo atraktivní. Ovšem nezoufejte, máme pro vás několik tipů, jak děti vylákat ven a při tom si užít i trochu té srandy a dobrodružství.

Pohádkové lesy v severních Čechách

Máte-li menší děti, můžete se s nimi vydat do Ústeckého kraje, kde poblíž sebe najdete hned několik pohádkových lesů. Ten v Bílině vznikl již v roce 1974. Nachází se v klidové zóně Bezovka a na cestě se potkáte s večerníčkovými postavičkami vyřezaných do dřeva. Pozdravit můžete vílu Amálku, Křemílka a Vochomůrku nebo motýla Emanuela.

teplických Janáčkových sadech jedenáct dřevěných postaviček doplňují jednoduché hádanky pro děti. V lese je ukryt Drak, Čert, ale třeba i Kašpárek.

Další pěkný pohádkový les je v Hrobčicích. Na turistické stezce děti přivítají nešikové Pat a Mat či modří Šmoulové. Určitě stojí za zmínku i krásný výhled na České Středohoří. Pohádkové lesy jsou doplněny i o herní prvky a občerstvení, obojí s dětmi jistě oceníte.

Zachraň trosečníky

Je název prázdninové hry České televize, která každoročně láká děti ven. Smysl hry je snadný. Stačí si na stránkách televize Déčko najít mapu, kde jsou označeny stanoviště. Během prázdnin nasbírat kódy ze tří stanovišť tak, aby aspoň jedno bylo zelené, nebo aspoň jedno červené. Pakli-že se vám podaří nasbírat do konce prázdnin všechny tři kódy, jednak jste přispěli k záchraně trosečníků a za další jste se dostali do slosování o velmi pěkné ceny Déčka.

Zelené schránky jsou ukryty v přírodě. Pod kamenem, ve stromě, za zdí atd. Nikam se neodnáší a neničí se! Heslo ze schránky si jen opište nebo rovnou zadejte do aplikace. Schránku vraťte na původní místo, aby ji mohl najít zase další průzkumník.

Červená stanoviště se nacházejí v městských infocentrech, muzeích, či u vstupu na zámky a jiné památky. Zde děti obdrží leták s unikátním kódem, který také zadáte.

Do hry jsou zapojeny obce a památky z celé republiky. Stačí si jen vybrat na mapě to, které máte dostupné, nebo které vás láká navštívit a můžete vyrazit zachránit trosečníky.

Putovní kamínky

Poslední dobou se vám může stát, že po procházce i na odlehlých lesních cestách, naleznete krásně pomalovaný kamínek. Nejedná se tak úplně o náhodu. Facebooková skupina Kamínky sdružuje nadšence, kteří tyto nerosty vyzdobí obrázkem, znakem nebo citátem a náhodně někde umístí. Cílem je udělat nálezci radost. Některé kamínky jsou putovní (označeny poštovním směrovacím číslem). Pokud takový kamínek naleznete, můžete si ho vzít a přenést na jiné místo, kde jeho nalezení potěší zase někoho jiného.

Malířem se můžete stát i vy a vaše děti. Na libovolný kamínek nakreslete jakýkoli motiv, který se vám líbí, který umíte. Malovat se dá ideálně akrylovými barvami, fixy. Finální výsledek je lepší přestříkat bezbarvým lakem, aby výtvor déle vydržel. Hotový kousek pak označte dle pravidel facebookové skupiny. Naplánujte si s dětmi výlet nebo procházku s cílem odnést nebo najít kamínek.

Kamínky si můžete také vyrobit jen pro radost sobě či svým blízkým. Vyzdobte si s nimi zahrádku, skalku, květináč i truhlík. Ať už vaše výlety za zážitky budou jakékoli, přejeme vám krásné prázdniny.

Podobné články