Šestinedělí – „maminko, už jsem tady“, tvoje miminko

od PTC

Šestinedělím je nazýváno prvních šest týdnů od porodu (ale také po spontánním potratu či umělém přerušení těhotenství). V tomto období by se měly zahojit všechny poporodní rány a zároveň se maminky tělo začne připravovat na svou novou roli. Hormony jedou na plné obrátky, obavy se střídají s radostí, energie s totálním vyčerpáním. Novorozenec si zvyká na náš svět a vše je pro něj nové. 

Nezapomínejte na hygienu

U šestinedělky je velmi důležité dbát na hygienu, protože témě po celou dobu šestinedělí krvácí. Tyto očistky (směs krve, děložní tkáně a hlenu) obsahují bakterie, které se snadno můžou dostat na bradavky a mohou zapříčinit zánět prsu. Už v porodnicích doporučují používat obyčejné vložky a měnit je častěji než ty klasické. Tamponům nebo menstruačním kalíškům se v těchto dnech raději vyhýbejte. Ideálně vždy po návštěvě toalety se sprchujte a myjte si ruce před kojením.

Co sníte vy, jí i miminko

Díky hormonu lásky, oxytocinu, se již několik dní po porodu spustí laktace a vaše bradavky začnou produkovat mateřské mléko, které je pro miminko hlavním a nejdůležitějším zdrojem potravy. Proto nezapomínejte kvalitně jíst a také hodně pít. Většinou se nedoporučuje konzumovat nadýmavé potraviny, ale ze zkušenosti maminek není třeba vše přehánět. Sami si ozkoušejte, které potraviny vám i miminku vyhovují a zbytečně se neomezujte. Myslete na to, že čím výživnější bude vaše jídlo, tím kvalitnější bude i mateřské mléko. 

Problémy s vylučováním

Díky hormonálním změnám se stává, že rodičky mají problémy s nadýmáním, zácpou nebo je naopak trápí průjem. I zde je dobré zaměřit se na stravu a dostatečný pitný režim. Pokud nepomůžou „babské rady“, obraťte se na svého lékaře, který v tomto směru má jistě zkušenosti. Také nezapomínejte, že díky porodu máte ochablé břišní svaly i pánevní dno. Můžete se setkat i s úniky moči, ale není třeba panikařit, i to se po čase vrátí do normálu. Určitě není od věci posilovat pánevní dno. 

Nejste supermatka

Pokud máte pocit, že teď, když už je miminko na světě a vám už nepřekáží velké břicho, zvládnete všechno, nenechte se mýlit. Čerpejte síly, kdy a kde se dá. Klidně si jděte lehnout s miminkem, odpočiňte si u knížky a nemějte výčitky, že není umyté nádobí od oběda. Děťátkům se mnohdy ještě rovná režim spánku a dost snadno se může stát, že i když na dnešek spalo téměř do rána, zítřejší noc může celou probrečet. Máte-li tu možnost, požádejte o pomoc kohokoli, kdo vám ji nabídne – babičky, kamarádky a nevynechejte ani partnera. 

Opatrujte se

Ještě v nedávné historii (zeptejte se svých matek, babiček) se šestinedělí bralo velmi vážně. Jak rodička, tak i dítě mělo být doma a chráněno před okolními vlivy. Totiž právě v těchto dnech jsou oba velmi náchylní na nemoci. Maminky, zvažte, zda musíte přijmout každou návštěvu a jestli nákup úplně stejně jako vy neobstará tatínek. I sama rodička by se měla chránit. I z obyčejného ofouknutí může dostat třeba zánět prsu i středního ucha. Berte toto období jako zkušební dobu a nezapomeňte, že vše jednou pomine.

Podobné články