Strie trápí těhotné i po porodu. Jak se s nimi vypořádat?

od PTC

V těhotenství se často objevují nevzhledné jizvičky, kterým se říká strie. Ty mohou vznikat i tehdy, pokud žena například rychle zhubne či naopak přibere. Nejčastěji jsou však spojované právě s těhotenstvím, kdy se kůže napíná a dochází k obrovským změnám. Jak s nimi účinně bojovat?

Strie jsou jizvy, které vznikají v hlubokých vrstvách pokožky zpravidla při velkých hmotnostních výkyvech

Co jsou to strie?

Strie jsou jizvy, které vznikají v hlubokých vrstvách pokožky zpravidla při velkých hmotnostních výkyvech. Nejčastěji se objevují na břiše, ale také na stehnech, hýždích nebo na prsou. Jakmile se strie jednou vyskytnou, jen těžko se jich zbavuje. Proto je důležité naučit se jim předcházet.

Budoucí maminky mají až 80% jistotu, že se u nich strie ve větší či menší míře objeví. Během těhotenství tělo prochází velkou zátěží a dochází ke ztrátě kolagenu a elastinu (pružnosti) pokožky. Ta je pak náchylnější k „popraskání“ neboli vzniku strií.

Co na strie zabírá?

Boj se striemi je často hodně náročný, ale rozhodně je třeba nepolevit a začít ještě předtím, než se začnou tvořit. Už na počátku těhotenství začněte více dbát na pravidelnou péči o pokožku v oblasti bříška, stehen a prsou. K dostání jsou speciální krémy, olejíčky a masti, které jsou určené na právě na strie. Je důležité vyhradit si každý den čas a rizikové partie pečlivě promazávat krouživými pohyby. Pomoci vám může i partner.

Náš tip: Pokud se vám nechce investovat do mnohdy předražených přípravků, vyzkoušejte jednoduše sádlo nebo modrou indulonu. Obojí dostatečně hydratuje.

Jak často natírat?

Odborníci doporučují alespoň 1x denně, ale samozřejmě pokud si najdete čas vícekrát, bude to jen lepší.

Dalším pomocníkem, který opravdu funguje, a prakticky ho máte pořád po ruce, je obyčejná čistá voda. Pokožka totiž potřebuje hydratovat nejen zvenčí, ale také zevnitř. Proto se prolévejte vodou nebo neslazenými ovocnými čaji, co to půjde.

Pokud se vám i přesto strie objevily, nezoufejte. Po porodu budete mít více „zbraní“

Jak se zbavit strií po porodu?

Pokud se vám i přesto strie objevily, nezoufejte. Po porodu budete mít více „zbraní“, jak s nimi zatočit. Kromě pravidelného promazávání začněte, jakmile vám to zdravotní stavu umožní, posilovat břišní svaly. Tím se kůže pomalu stáhne a nevzhledné strie se budou zmenšovat. Pomoci může také sprchování, kdy střídáte teplou a chladnější vodu.

Jednou z možností, jak se strií zbavit opravdu účinně, je laser. Ten je vhodný až ve chvíli, kdy už neplánujete dalšího potomka (u dalšího těhotenství se mohou objevit znova). Laserový paprsek pomáhá především tehdy, pokud jsou strie silné a zarudlé.

Přírodní způsoby, jak na strie

Strií se můžete zbavit také babskými radami, které často využívaly naše maminky a babičky. Ty si potíraly břicho například citronovou nebo bramborovou šťávou. Vyzkoušet můžete také modernější metody v podobě ricinového oleje, který je perfektní v boji proti drobných kožním nedokonalostem, nebo šťávu z aloe vera.

Pokud vám přeci jen malé jizvičky zůstanou, netrapte se tím. Miminko za to stojí a když budete na sobě hodně pracovat, strie postupně vyblednou a nebudou tolik viditelné.

Podobné články