Těhotenství po umělém oplodnění přináší více rizik

od PTC

Je těhotenství po umělém oplodnění jiné, než když žena otěhotní spontánně? Do určité míry ano, ale hlavně na začátku se mohou objevit určité problémy. Obecně totiž platí, že těhotenství po IVF je více rizikové, a navíc žena v prvním trimestru užívá ještě léky na podporu těhotenství.

Rizika u těhotenství po IVF jsou vyšší

Žena, která podstoupila úspěšné umělé oplodnění, musí počítat s tím, že v prvním trimestru ji bude lékař více sledovat. I přestože může vše probíhat zcela v pořádku, je třeba uvědomit si, že cesta k otěhotnění nebyla snadná. Většinou jsou ženy i rády, protože je provází větší strach, aby své vymodlené miminko donosily až do termínu porodu. Lékaři upozorňují, že v prvním trimestru je obecně vyšší rizikovost potratu. Po umělém oplodnění je navíc časté vícečetné těhotenství (i když se lékaři snaží tyto statistiky snižovat tím, že přenášejí do dělohy pouze jedno embryo).

Ve druhé polovině těhotenství hrozí ženám po IVF vyšší výskyt preeklampsie. Ta se projevuje vysokým krevním tlakem (nad 140/90), rychlým nárůstem hmotnosti a otoky.

Strach a obavy

Důležitou roli hraje i psychika nastávající maminky. Žena, které se nedaří léta otěhotnět, a nakonec se to podaří pouze přes IVF, se logicky o své dítě mnohem více bojí. Potrat je trauma pro každou ženu, ale pokud ještě víte, že další otěhotnění bude velmi složité, náročné jak po psychické, fyzické i finanční stránce, obavy se ještě znásobí.  Pokud vás strach doslova paralyzuje, je vhodné navštívit psychoterapeuta. Protože psychická pohoda je pro nastávající maminku velmi důležitá.

Větší riziko? Jak kdy

Rizika u těhotenství po umělém oplodnění do velké míry ovlivňuje také důvod neplodnosti. Pokud je pár zcela zdravý a nedaří se počít, je velká pravděpodobnost, že po IVF bude těhotenství probíhat zcela v pořádku. Stejně tak v případě, že je neplodnost na straně muže. Pokud je problém ze strany ženy, je třeba počítat více s riziky. Tomu odpovídají častější kontroly, vhodná medikace i dodržování určitých bezpečnostních opatření (žádné otřesy, velká fyzická námaha, horká vana, sauna a jiné).

Jedné dítě z IVF a druhé?

Jestliže máte dítě z umělého oplodnění, není nikdy jisté, že i to další bude muset být ze zkumavky. Stále častěji se stává, že jakmile žena jednou porodí, podruhé už otěhotní přirozeně. Je to opět psychikou. Najednou se rozplynou obavy z toho, že by se nikdy nemusela dočkat vlastního miminka.

Podobné články