Třetí trimestr těhotenství: těšíme se na miminko

od PTC

Třetí trimestr je plný rozporuplných pocitů. Na jedné straně velké očekávání a vzrušení z příchodu nového človíčka na svět, na druhé obava z porodu, hledání vhodné porodnice, obíhání předporodních kurzů, zařizování dětského pokojíčku a v neposlední řadě touha po své původní postavě. Někomu se následující tři měsíce budou zdát nekonečné, někomu utečou jako voda.

Od 28. týdne těhotenství se z plodu stává miminko. Svraštělá kůže se díky ukládání podkožního tuku začíná napínat, jemné chloupky (tzv. lanugo) se vytrácejí a obličej miminka doplní obočí, řasy a jemné vlásky. Na ultrazvuku můžete zahlédnout, jak děťátko trénuje sací reflex tím, že si cucá palec.

Právě v těchto posledních třech měsících těhotenství se miminku nejvíc vyvíjí mozek. Je schopné termoregulace a také dokáže reagovat na vnější podněty – rozlišuje světlo a tmu, čímž si vytváří režim spánku a bdění. Dále vnímá nejrůznější zvuky, ať už hlasy, nebo třeba zpěv, hudbu. Pro správný vývoj mozku miminka by v matčině jídelníčku neměly chybět zdravé tuky, které jsou obsaženy například v oříškách, rybím tuku, avokádu, vejcích.

Miminku v děloze začíná být už těsněji, ale stále o sobě dává vědět pohyby a kopáním. Kolem 30. týdne těhotenství se zpravidla dítě otáčí hlavou dolu a v 37. týdnu sestupuje do pánve, čímž se připravuje na průchod porodními cestami. Maminka může na sobě pozorovat, že její bříško klesá dolu.

Nastávají tak poslední týdny, plné příprav a těšení se na vytouženého drobečka. Zároveň se projevuje větší únava, nemotornost, časté chození na záchod. U někoho i otoky nohou a rukou, které po porodu z pravidla zmizí. Proto si dejte pozor na prstýnky a včas je sundejte. Ani pálení žáhy není výjimkou. Zkuste se vyhnout velkým porcím jídla, sladkostem i kořeněným jídlům. Ideální jsou malé porce, víckrát denně a jako první pomoc se doporučuje sníst dvě, tři mandle.

Porod už je za dveřmi, proto si naordinujte dostatek odpočinku. Díky velkému bříšku spánek během noci už nebývá kvalitní. Někomu může pomoc při spánku na boku podepřít vrchní nohu polštářem. S čistým svědomím si dopřejte spánek i během dne a načerpejte tak sílu na blížící se porod. Pokud na to vaše fyzické možnosti stačí, zajděte si na jógu, masáž nebo jen na procházku. Nemějte výčitky, že nic nestíháte.

Maminky, které nechávají organizační věci na poslední chvíli, právě teď je nejvyšší čas se rozhodnout, ve které porodnici chtějí své děťátko přivést na svět a už si sbalit tašku. Nezapomeňte, že do porodnice už musíte nahlásit i jméno pediatra, který bude o miminko pečovat. I přes to všechno je nejdůležitější klid, protože vaše pohoda se odrazí i na vašem děťátku.

Podobné články