Umělé oplodnění – cesta k miminku může být trnitá

od PTC

Toužíte po miminku, ale nedaří se? Stále více párů si každoročně vyslechne od lékařů zprávu, že jejich cesta k početí povede přes umělé oplodnění. Neplodnost může být na straně jednoho z partnerů, obou, nebo naopak ani jednoho. Příčin je celá řada. Naštěstí medicína jde stále dopředu a dnes se dočká téměř každý pár svého vytouženého štěstí, jen to někdy trvá trochu déle.

Jak probíhá umělé oplodnění?

Umělé oplodnění neboli IVF zahrnuje několik fází, které jsou provedeny pod lékařským dohledem. Nejprve žena podstupuje hormonální přípravu. Cílem je, aby ve vaječnících uzrálo co nejvíce vajíček a tím se zvýšila úspěšnost početí. Žena užívá hormonální přípravky obvykle formou injekcí. U každé pacientky postupuje lékař individuálně na základě jejího zdravotního stavu. Žena v průběhu aplikace hormonů dochází na pravidelné kontroly. Tato fáze trvá obvykle 10 dní (v určitých případech i déle, záleží na tom, jaký protokol lékař zvolí).

Odběr vajíček a kultivace

Jakmile lékař zjistí, že jsou vajíčka dostatečně zralá, naplánuje další medikaci a termín odběru vajíček. Odběr vajíček je krátký ambulantní zákrok, který se provádí obvykle v narkóze. Hodinu až dvě po zákroku žena odchází domů. Mezitím partner odevzdá na klinice své sperma. Poté přichází fáze čekání.

Vajíčka jsou oplodněna a vzniklá embrya se dále kultivují. Tato kultivace trvá obvykle 3 až 5 dní. Cílem je vyselektovat ty nejlepší a nejsilnější embrya. Pokud je jich více, lékaři ženě zavedou 1 a zbytek zamrazí. Čím větší počet embryí pár má, tím větší je šance na otěhotnění. Zamrazená embrya se pak jen rozmrazí a v době ovulace ženě zavedou do dělohy.

Ačkoliv to může znít složitě, proces IVF je vlastně snadný a fyzicky nenáročný. Mohou se vyskytnout určité komplikace v průběhu hormonální stimulace, ale pokud je žena pravidelně sledováno, lze těmto komplikacím předejít. Nejčastěji se jedná o hyperstimulační syndrom. Ten vzniká v důsledku hyperstimulace vaječníků.

Transfer embryí

Transfer embryí je rychlý a nebolestivý zákrok. Embryo se přenáší do dělohy skrze děložní čípek pod ultrazvukovou kontrolou. Pacientka si po výkonu obvykle 15 – 45 minut poleží a poté odchází domů. Po dvou týdnech od přenosu embrya si žena udělá těhotenský test, který ukáže, zda bylo oplodnění úspěšné, nebo ne. Umělé oplodnění je náročné především psychicky. Většina pacientek se shoduje na tom, že nejhorší je čekání na výsledek. Pojišťovna „proplácí“ ženě pouze 3 (v případě přenosu po 1 embryu) 4 IVC cykly za život (přenos zmrazených embryí se do těchto pokusů nepočítá).

Podobné články

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V opačném případě přejděte v prohlížeči do anonymního režimu. OK Více informací

Cookie