Zavádění příkrmů u dětí s předpokladem výskytu alergie

od PTC

Možná právě i u vás nastává další milník v životě děťátka. Děťátko začíná projevovat touhu po jídle, pečlivě vás při jídle pozoruje, natahuje po něm ručičku či se po vás snaží dokonce napodobit přežvykování… To jsou zpravidla první signály, které mohou poukazovat na to, že je pravý čas začít s příkrmy. Ovšem u dětí, jejichž rodiče nebo sourozenci trpí nějakým alergickým onemocněním (např. astma, senná rýma, atopický ekzém) je nutné brát v potaz větší pravděpodobnost, že podobné onemocnění se projeví i u nich.

Nejlepší ochranou před časným rozvojem těchto potíží je kojení.

V případě potencionálně alergického dítěte (pokud je alergikem jeden z rodičů nebo sourozenec, je pravděpodobnost vzniku alergie u dítěte 20-40%, v případě, kdy je jeden rodič + sourozenec alergik je možnost vzniku alergie u dítěte až 50%, pokud jsou oba rodiče alergici je toto riziko až 75%) může být výlučně kojení prodlouženo až do 7. či 8. ukončeného měsíce dítěte. Matka – alergička, případně pokud je alergik otec či sourozenec dítěte by měla dodržovat při kojení (a nejlépe již 2 týdny před porodem) tzv. eliminační dietu – tzn. vyloučit ze své stravy potraviny, které mohou alergickou reakci vyvolat (viz. níže). Alergeny do mateřského mléka také přecházejí. Ovšem je důležité, postupně alergeny do stravy matky postupně zase zařazovat! Pokud dítě nemůže být plně kojeno, dnešní trh nabízí speciální kojenecká mléka upravená tak, aby byla vhodná pro děťátka s alergickým onemocněním.

Při zavádění příkrmů se postupuje pomaleji než u zdravého dítěte – jedna potravina se přidává každých 7 dnů, aby se daly dobře vypozorovat případné alergické projevy – platí to pro zeleninu, ovoce, vejce, mléko i maso. Mezi možné příznaky alergie patří např.:

  • kolikové bolesti
  • průjem s nitkami krve
  • atopický ekzém
  • další kožní reakce (dítě se „osype“ vyrážkou), otoky
  • časté ublinkávání či zvracení, plynatost
  • rýma
  • neprospívání či úbytek na váze (lze vypozorovat až po delší době)

Tyto reakce nemusí vždy souviset s reakcí na konkrétní potravinu, může jít i o projev běžných jiných onemocnění, někdy může jít třeba o reakci na očkování. Proto podezřelou potravinu vyřaďte z jídelníčku a za pár týdnů ji znova opatrně zkuste. Pokud bude reakce opakovaná, lze alergii téměř jistě potvrdit.

Obecná doporučení:

Vejce je vhodné podávat později – žloutek od roku, bílek až od 2 let. Ryby a ořechy můžou být zařazeny až po 3. roce života. Kravské mléko a mléčné výrobky patří také mezi potraviny, které mohou alergické reakce vyvolat. Normální kravské mléko používejte až po 3. roce života – v přípravě pokrmů je doporučováno používat mateřské mléko nebo hypoalergenní kojeneckou výživu. Ve více než 90% případů totiž po 3. roce života dochází k postupnému vymizení alergie na kravské mléko a výrobky z něj. Dále potraviny s lepkem je lépe podávat později, až kolem roku věku. Jídlo není vhodné solit, doslazovat a příliš kořenit.

Dietní opatření u dětí, které již mají nějakou alergii prokázanou jsou různá u každého druhu alergie. Lékař alergolog potom přímo doporučí konkrétní jídelníček pro dané dítě.

Potraviny, které obvykle nevyvolávají alergické reakce:

Zelenina: mrkev, zelená okurka, cuketa, dýně, černý kořen, kořen petržele, kedluben, všechny zelené saláty, špenát, čínské zelí, mangold, červená řepa, pórek, květák, zelí, kapusta, zelené luštěniny, zelený hrášek

Ovoce: hrušky, jablka, třešně, švestky, mirabelky, meruňky, hrozny, meloun, banán, avokádo, borůvky
Obilniny: rýže, proso, oves
Maso: drůbeží, telecí, hovězí, jehněčí, králičí
Sladidla: čistý hroznový cukr, zahuštěná jablečná nebo hroznová šťáva
Pojící prostředky: rýžový, kukuřičný a bramborový škrob
Oleje a tuky: rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, kukuřičný), nemléčné margaríny
Čaje: dětský čaj, šalvěj, sléz, lipový květ, fenykl, černý bez
Šťávy: jablečná, hrušková nebo hroznová šťáva. Šťávy používejte jen tehdy, jestliže dítě snáší celé ovoce, ze kterého je šťáva připravena.

Setkaly jste se u vašich dětí s alergickými projevy? Pokud ano, budu moc ráda za poznatky, jaká opatření vám pomohla u děťátka tyto projevy zmírnit.

Podobné články