Život s alergiemi

od PTC

Tento článek bych ráda věnovala tématu alergií. Tedy těch, které se mně osobně dotýkají, a to je atopický ekzém a alergie na bílkovinu kravského mléka. Může se zdát, že tyto dvě alergie spolu nemohou souviset. Opak je ale pravdou.

Ale dnes už vím, že různé mastičky nebo kortikoidy problém atopický ekzém pouze zatlačí, ale nevyřeší jeho příčinu.

Jsem celoživotní atopička. Už jako malé miminko jsem měla svědivou mokvavou vyrážku v celém obličeji i na těle. Bohužel v tehdejší době byla problematika ekzému v plenkách a jediné lékařské doporučení bylo mazat a nemáchat prádlo v aviváži. Abych byla upřímná, žádný med to nebyl tehdy ani dnes. Ale dnes už vím, že různé mastičky nebo kortikoidy problém atopický ekzém pouze zatlačí, ale nevyřeší jeho příčinu. Proto je spousta atopiků, kterým se ekzém neustále vrací. Zajdou k lékaři a ten jim předepíše kortikoidy, ty pomohou na chvíli, a poté se ekzém vrací. A tak stále dokola. I já si tímto prošla. Nesčetněkrát. Až do porodu svého nejmladšího syna jsem to blíže nezkoumala, neřešila ani nepátrala.

Můj syn se narodil s vyrážkou ve tvářích. Diagnoza? Atopický ekzém. Jaké překvapení že? A určitě nebude ani žádným překvapením fakt, že lékaři doporučili jen mazat. A i takto malému miminku chtěli předepsat kortikody. Bohužel syn neměl pouze ošklivou do masa mokvající vyrážku, ale také problémy s bříškem a stolicí. Diagnoza k atopickému ekzému byla alergie na bílkovinu kravského mléka. Tato alergie v dnešní době není vzácností, ba naopak. Trpí jí stále více miminek. Dobrá zpráva je, že většina z nich z alergie jednoduše „vyroste“, ale je to běh na dlouhou trať. Bohužel o alergii na bílkovinu kravského mléka toho lékaři taktéž moc nevědí a často jí zaměňují za alergii na laktózu a kojící mamince doporučí okamžitě přestat kojit. Já nejsem lékař a ani nechci zpochybňovat jejich metody, ale vlastní zkušenost je pro mě prostě víc a třeba někomu pomůže.

Vysledovala jsem, že mi vadí veškerá komerční kosmetika, jak šampony, mýdla tak i prací prášky.

Vysledovala jsem, že mi vadí veškerá komerční kosmetika, jak šampony, mýdla tak i prací prášky. Začla jsem tedy hledat cestu bez chemie. Sama si vyrábím prášek na praní a musím říct, že efekt byl viditelný skoro hned. Mastičky si také vyrábím sama z oxidu zinečnatého a bambuckého másla či lněného oleje. Nicméně toto jsou jen podpůrné produkty. K AE i ABKM se váže hlavně stav střev, takže jsem začala hodně řešit, co jím a sledovala reakce hlavně u syna. Věřím, že střeva jsou odrazem našeho zdravotního stavu a také věřím, že miminka k nám promlouvají a skrz problémy sdělují, že je něco špatně. A to něco hluboko zakořeněného v nás. Něco, co sami považujeme za naprosto normální a přirozené, protože se to tak dělá léta…

Pokud si myslíte, že zaváním ekoezobiolesanou, tak jste to pochopili správně. O kultu ekoezobio si povíme zase příště.

Podobné články